Poslední nosorožci. Co bude dál?

20. března 2018

Sudán. Poslední žijící samec nosorožce tuponosého severního na světě.

Profimedia.cz

Již jen poslední dva nosorožci severní bílí žijí dnes na Zemi, v obou případech jde o samice. Poslední samec jménem Sudán včera v Keni podstoupil eutanázii, již dříve vědci odebrali vzorky jeho spermatu. Peníze na výzkum umělé reprodukce se shromažďují i na sociálních sítích. Sudán strávil většinu života ve Dvoře Králové.

Nosorožec tuponosý severní, známější jako nosorožec bílý severní, je nejohroženějším savcem na zeměkouli. Po smrti posledního samce jsou dvě samice jedinými exempláři tohoto druhu nosorožce.

Nosorožci severní bílí jsou nejohroženějšími savci na planetě. V keňské rezervaci Ol Pejeta, kde žijí, mají dokonce svou vlastní stráž.

Nosorožci jsou častým cílem pytláků kvůli svým rohům. Bílým nosorožcům jsou proto jejich rohy preventivně odstraňovány.

Sudán. Poslední žijící samec nosorožce tuponosého severního na světě. Zemřel 19. března ve věku přibližně sedmačtyřiceti let.

Obrovští nosorožci nemají ve volné přírodě přirozené nepřítele. Jediným predátorem je člověk, který je téměř vyhubil. Ještě v roce 1960 jich žilo více než dva tisíce kusů. Pytláci tato majestátní zvířata ale zabíjeli pro jejich rohy (na černém trhu lze získat až 130 tisíc dolarů za kilogram), takže v roce 1980 jich bylo napočítáno již jen patnáct.

Podpořte Reportér sdílením článku