Dostihy v Chuchli. Najdete prince?

24. června 2017

Společnost na dostizích v Chuchli, rok 1907

Rudolf Bruner-Dvořák

Dámy konverzují, pánové jsou více v pohybu – někteří třímají papír, vztahující se nepochybně k dostihovému programu. Mladík s černou páskou na paži napomáhá k dataci snímku: je jím totiž budoucí císař Karel I.

Vedle Karla I. upoutá pozornost dvojice dam. Jedna z nich drží v ruce sklopný fotoaparát, který býval v té době častou součástí vybavení šlechtických domácností. Rakouský fotograf a vydavatel Charles Scolik již v roce 1894 napsal: „V Evropě není žádného knížecího domu, v němž by se nenašel alespoň jeden fotoamatér.“

Princ Karel I. po dovršení osmnácti let započal na podzim 1905 vojenský výcvik u dragounského pluku v Chudeřicích u Bíliny, později pokračoval ve Staré Boleslavi. Po povýšení do hodnosti nadporučíka byl v listopadu 1906 jeho výcvik na dva roky přerušen, aby mohl studovat v Praze na Karlo-Ferdinandově univerzitě. Byl zde vzděláván profesory z obou částí univerzity, rozdělenou tehdy na německou a českou část. Profesoři jej navštěvovali většinou na Pražském hradě.

Společnost na dostizích v Chuchli, rok 1907

Rudolf Bruner-Dvořák

Černá páska upomíná na úmrtí Karlova otce Oty, který zemřel 1. listopadu 1906. Protože Karel I. nebyl plnoletý, stal se jeho opatrovníkem strýc a právoplatný následník trůnu František Ferdinand d`Este. Snímek tedy vznikl nejspíše na jaře nebo na počátku léta roku 1907 – Karlovi by bylo necelých dvacet let.

Pro pořádek dodejme, že po sarajevském atentátu na jeho strýce v červnu 1914 postoupil Karel I. na místo následníka trůnu, nicméně zůstal vyloučen z klíčových rozhodnutí i z vysoké politiky vůbec. Zúčastnil se však osobně bojů první světové války. Po smrti císaře Františka Josefa v listopadu 1916 nastoupil na trůn, o dva roky později – po rozpadu Rakousko-Uherska – se uchýlil do exilu na Madeiru, kde ve věku čtyřiatřiceti let zemřel. Zanechal po sobě osm dětí.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku