Překecáváme hosty na grilované dršťky

Václav Silovský je rodák ze Soběsuk, vyučený řezník a bývalý zápasník, chovatel dobytka a poslední dobou (společně s manželkou) čím dál víc i pěstitel zeleniny. A taky hrdý hostinský — již v několikáté generaci

Marek Kučera

Když začínali, neměli s provozováním restaurace žádnou zkušenost. „Stávalo se, že nám hosté museli radit – třeba, že je lepší, když se jídlo podává na teplém talíři,“ říká vyučený řezník Václav Silovský, který se s rodinou usadil v malé vesnici na jih od Plzně. Dnes už je podnik jménem Angusfarm Soběsuky, kolem něhož se pasou stáda černého dobytka, stálicí na gastromapě českého venkova.

Směrem na sever se rýsují Brdy, při pohledu k jihu jsou vidět hřebeny Šumavy. Když přeostříte na bližší horizont, spatříte stáda černých chlupatých zvířat, která se pasou na loukách všude okolo. „Táta v roce 1997 vyjel na nějakou exkurzi do Kanady a úplně se do nich zbláznil,“ vysvětluje Václav Silovský. Řeč je o skotu druhu angus, což je mimořádně odolný druh skotu, který i ve zdejším poměrně drsném podnebí (nadmořská výška okolo 500 metrů) může zůstávat po celou zimu venku a brodit se sněhem. A právě maso z těchto krav (respektive mladých býků porážených ve věku do 30 měsíců) je lahůdkou, za kterou sem neváhají jezdit na otočku nadšenci zdaleka.

Steaky, burgery, tatarák, grilované dršťky – to jsou pilíře soběsuckého jídelního lístku. „Rádi bychom se stali místem, kde lidé mohou ochutnat nejrůznější druhy a úpravy hovězího a něco víc se o tom dozvědět,“ říká Václav Silovský. Jeho otec (rovněž Václav a rovněž vyučený řezník) začal experimentovat s křížením „angusáků“ a japonského skotu wagyu, jehož maso se vyznačuje dokonalým mramorováním a je nejdražším hovězím na světě. A kromě zmíněných drštěk se na zdejším menu objevují také líčka, oháňka, pupek, zpracovávají se i části, jako je oponka, karabáček či brániční pilíř.

S trendem „od čumáčku po ocásek“ se čeští gourmeti mohou setkat na více místech, mezi první průkopníky využívání masa z celého zvířete patřili otec a syn Kšánové (řezníci z pražského Břevnova), Paul Day z podniku Sansho v pražské Petrské ulici nebo restauratér Tomáš Karpíšek – díky němu dnes pochoutky z dříve opomíjených částí dobytka servírují i luxusní pražské podniky sítě Ambiente. Je tu ale jeden podstatný rozdíl: Angusfarm Soběsuky rodiny Silovských najdete v odlehlém kraji, kde není žádná větší turistická atrakce – nepočítáme-li zámek Zelená hora u Nepomuku, kde se odehrává děj legendárních Černých baronů, ale který je už mnoho let zavřený.

Řezníci a zápasníci

„Děda byl řezník, táta je řezník, já s bráchou jsme taky řezníci. A všechny tři generace jsou spjaté tady s tím stavením,“ říká čtyřiačtyřicetiletý Václav Silovský a pokračuje: „Děda jezdil do práce na jatka do Plzně, ale pořád s babinou provozovali dole hospodu, byť spadala pod Jednotu. Táta i jeho pět sourozenců se tady narodili, my s bráchou jsme tady trávili víkendy a každé prázdniny.“ Kromě řeznické profese spojuje muže tohoto rodu ještě jedna věc: bratři Silovští i jejich otec jsou bývalí zápasníci. „Táta to na rozdíl od nás dotáhl až do reprezentace, když byl ve středisku vrcholového sportu v Ostravě, dělal sparingpartnera Víťovi Máchovi (olympijský vítěz v řeckořímském stylu z roku 1972 – pozn. red.).“

Václav Silovský junior vystudoval stejně jako otec a bratr Střední průmyslovou školu technologie masa v pražské Navrátilově ulici. „Řezničina a uzenářství, to je takový cech, kde se všichni znají. Třeba tátova třídní byla i moje třídní, jeden z jeho spolužáků mě učil,“ říká student z let 1987–1990. Po maturitě odjel na zkušenou do Ameriky, v Kalifornii pracoval ve skladu látkami. „Nešetřili nás, ale mně bylo dvacet a bral jsem to jako dobrodružství. Svařoval jsem, uklízel, dělal se dřevem.“

Podpořte Reportér sdílením článku