Budoucnost bydlení

foto archivy developerů a Profimedia.cz

Jak se bude stavět ve dvacátých letech 21. století? Najde hlavní město recept na prudký růst cen bytů? Proč může zamrzlá výstavba v Praze zasáhnout i zbytek republiky? Co přinese zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték? A jak se proměňují nároky lidí, kteří si dnes hledají nový byt? Přečtěte si v mimořádné příloze o bydlení.

Co chceme od nových bytů? Jaké nároky na bydlení máme? Už to zdaleka není jen velká pohovka před televizí a pokojíček pro děti. Pro Čechy hraje stále větší roli i prostředí, které jejich bydlení obklopuje, a lokalita, k níž mají vztah. Jsme náročnější a za své peníze vyžadujeme vysokou kvalitu uvnitř a zelené a pohodlné prostředí kolem.

Když už chceme vlastní byt, tak co nejlepší. Tato jednoduchá pravda platí dnes ještě více než kdy dříve. Samozřejmě i proto, že byty nejsou zrovna levná záležitost, a tak nároky klientů, kteří za ně utrácejí, jsou o poznání vyšší než před lety. A netýká se to zdaleka jen nároků na samotný byt, ale také na lokalitu a celkovou podobu okolí.

Moderní architekti o těchto přáních klientů a tím pádem i investorů dobře vědí. „Nebudeme stavět jen domy s fasádami, ale také veřejné prostory. Patří sem náměstí, odpočinkové zóny, ale třeba také vnitrobloky,“ popisuje mladý architekt Ondřej Chybík z ateliéru Chybík + Krištof, který se podílí na řadě moderních bytových projektů, a to jak pro soukromé developery, tak i třeba pro města, jako je například Brno. „V nadcházejících letech se budeme hodně propojovat s přírodou, se zelení. A to jak na hraně města, tak i ve volných prostorách uvnitř jednotlivých měst,“ popisuje, jak vidí záměry architektů a jejich propojení s přáními dnešních klientů.

Na konferenci Bydlení 20/21, která rozebírala, jak se bude bydlet ve dvacátých letech 21. století, Ondřej Chybík popisoval, jak se z pohledu architektů práce posunula od navrhování domů k vytváření funkčních celků. „Tím nejdůležitějším už není to, jak samotné domy vypadají, i když na tom samozřejmě bude vždycky záležet. Primární věcí ovšem je, jak jsou zasazeny do urbanistického kontextu a jaké prostředí vytvářejí,“ říká jeden z nejúspěšnějších zástupců generace mladých českých architektů.

U dveří to nekončí

Jeho slova potvrzují i developeři. „Dříve k nám přicházeli především klienti z řad obyvatel starých bytových domů a ,paneláků‘, kteří chtěli bydlet v novém, s velkým důrazem na nízkou cenu a téměř bez ohledu na kvalitu. V tom se současný klient velmi změnil. Dnes jde cena ruku v ruce s kvalitou, a to nejen samotných domů a bytů. Pro klienta je důležitá také lokalita, dobře promyšlená dispozice bytu, stále silněji vnímá i estetickou podobu domu a veřejného prostoru v jeho okolí,“ říká Renata Vildomcová ze společnosti Skanska Reality, jež spolu s magazínem Reportér a IPR Praha konferenci o proměnách podoby bydlení spolupořádala.

Podpořte Reportér sdílením článku